Żywność funkcjonalna
Stosunkowo nowym składnikiem zdrowej diety jest żywność funkcjonalna, której cechą jest wykazywanie działania więcej, niż wyłącznie odżywczego. Działanie to dotyczyć może poprawy stanu zdrowia lub samopoczucia, jak również udowodnionego działania protekcyjnego w przypadku zachorowania na określone jednostki chorobowe.
Cechy funkcjonalnej żywności
Jedzenie funkcjonalne to zawsze żywność naturalna, która jednak może być wzbogacona lub zmodyfikowana w sposób wykazujący korzystne działanie na organizm człowieka. Co istotne, owo korzystne działanie musi być odczuwalne po zjedzeniu normalnej ilości przypadającej na zbilansowaną dietę. Żywność ta nie występuje w postaci kapsułek, tabletek czy innych form charakterystycznych dla suplementów diety.
Kolejną istotną cechą żywności funkcjonalnej jest zawartość określonych substancji aktywnych (np. błonnika pokarmowego, bakterii probiotycznych, białek, lecytyny czy choliny).
Rodzaje żywności funkcjonalnej
Jedzenie funkcjonalne można podzielić według różnych kryteriów, lecz najczęściej klasyfikuje się w oparciu o kryterium składników aktywnych, lub kryterium chorobowe.
Żywność na sklepowej półce
W większości większych sklepów spożywczych można bez trudu nabyć żywność funkcjonalną. Największy wybór dotyczy margaryn i tłuszczy do pieczywa, które zostały wzbogacone o sterole i stanole roślinne. Dzięki temu smarując pieczywo, można skutecznie obniżyć poziom niepożądanej frakcji cholesterolu. Innym przykładem są jogurty wzbogacone o bakterie probiotyczne wykazujące zdolność wiązania cholesterolu i obniżania jego stężenia we krwi.
Żywność funkcjonalna to z pewnością interesujące rozwiązanie dla osób, które chcą podreperować nieco swoje zdrowie bez konieczności zażywania leków.