Certyfikaty zdrowej żywności
Superfoods

Certyfikaty zdrowej żywności

Dążenie do zwiększenia zysków przez producentów żywności sprawia, że zarówno w hodowli zwierząt, jak i uprawie roślin, stosowanych jest wiele dodatków wywierających późniejszy niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Są to pasze z niewłaściwym składem, antybiotyki, herbicydy i pestycydy. Żywność produkowana bardziej tradycyjnie, z pominięciem szkodliwych dla zdrowia ludzkiego czynników jest znacznie droższa, bo trudniejsza w pozyskaniu. Wymaga zazwyczaj większego nakładu pracy przy równoczesnym mniejszym efekcie w postaci kilogramów uzyskanego mięsa czy ilości plonów. Żywność ta oznaczona jest na półkach sklepowych jako „eko” czy „bio”, jak rzeczywiście ją rozpoznać?

Oznakowanie żywności ekologicznej

Żywność ekologiczna na terenie całej Unii Europejskiej musi spełniać te same standardy produkcji, a więc nie wolno wykorzystywać nawozów sztucznych, toksycznych herbicydów czy pestycydów, zakazana jest również produkcja z wykorzystaniem GMO.

Rozpoznanie produktów pochodzących ze zrównoważonych metod uprawy jest możliwe dzięki stosowaniu symbolu graficznego. Jest to tak zwany zielony unijny listek, który jest jedynym znakiem graficznym potwierdzającym legalność stosowania nazwy „bio” i dającym gwarancję, że nabywamy żywność, pochodzącą z certyfikowanej uprawy. Oznaczenie dotyczy zarówno produktów roślinnych, jak i zwierzęcych. Wraz nim na opakowaniu może być wykorzystany dodatek „eko”, „bio” czy „organic”, co wynika z uwarunkowań kulturowych w poszczególnych krajach unijnych.

Warto zaznaczyć, że możliwość stosowania zielonego listka jest poprzedzona długotrwałym procesem rejestracji i kontroli uprawy/produkcji żywności ekologicznej. W Polsce uprawnionych do wydawania certyfikatów jest kilkanaście firm.

Czy żywność ekologiczna jest zdrowsza?

Żywność ekologiczna to żywność opierająca się na zrównoważonym rolnictwie, w którym stosowane są tradycyjne metody hodowli i uprawy. Niewątpliwie już sam fakt, że do produkcji roślinnej nie wykorzystuje się herbicydów czy pestycydów, a do pasz nie dodaje niepożądanych składników i korzysta się wyłącznie z pasz pozyskanych z upraw ekologicznych sprawia, że jemy zdrowiej. Liczne badania naukowe dowodzą, że opryski chemiczne i sztuczne nawozy nie pozostają bez wpływu na nasz organizm, przy czym jest to wpływ niekorzystny, często kancerogenny.

Drugim kryterium oceny są walory odżywcze żywności ekologicznej. Również w tym przypadku okazuje się, że posiada ona więcej wartości odżywczych, niż odpowiedniki pochodzące z upraw wysoko przemysłowych.

Subiektywną oceną jest smak. Wiele osób kupujących żywność ekologiczną zwraca uwagę, że zwyczajnie smakuje lepiej. Często jak u babci w dzieciństwie, owoce i warzywa są bardziej aromatyczne, a mięso kruche. Wiele osób różnice dostrzega również w jajkach pochodzących od kur hodowanych na wolnym wybiegu w gospodarstwach ekologicznych. Tu widoczna jest nie tylko barwa żółtka, która jest niemal czerwona, lecz również stopień zwartości białka.

Warto w trosce o własne zdrowie kupować certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki temu uniknie się spożywania groźnych substancji przenikających do roślin i mięsa, co z kolei sprawi, że będzie można cieszyć się zdrowiem dłużej.