Woda jako niezbędny element zdrowego jedzenia
Woda wypijana w ilości około dwóch litrów dziennie, to jedno z podstawowych założeń zdrowego odżywiania. Jako jedyny produkt może być spożywana bezkarnie, ponieważ nie zawiera kalorii. Mimo to pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu: jest składnikiem wszystkich tkanek i wszystkich płynów ustrojowych. Organizm człowieka zawiera jej do 80%. Podstawową funkcją wody jest transport składników odżywczych, a jej udział konieczny jest do funkcjonowania każdego z układów w ciele człowieka. Dodatkowo jest barierą ochronną dla najważniejszych narządów, z mózgiem na czele. Mając na względzie jej znaczenie, warto zastanowić się nad tym, czym kierować się wybierając wodę do picia.
Źródlana czy mineralna
Zasadnicza różnica między wodą źródlaną a mineralną to ilość składników mineralnych. Przyjmuje się, że woda zawierająca powyżej 500mg/l składników mineralnych, to woda mineralna. Wszystkie inne wody, które składników tych mają mniej, to wody źródlane.
Woda źródlana to woda uniwersalna, bezpieczna dla każdego. Mogą ją pić zarówno dzieci, jak i osoby starsze, czy stosujące różnego rodzaju diety. Woda źródlana jest również polecana osobom chorującym na nadciśnienie, które powinny ograniczać ilość spożywanego sodu.
Wybór wody mineralnej
Woda mineralna jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy szybciej, niż normalnie tracimy minerały i mikroelementy. Sytuacje takie mają miejsce szczególnie podczas upałów i wówczas korzystną opcją jest wybór wody mineralnej.
Woda mineralna rekomendowana jest również sportowcom, ponieważ aktywność fizyczna wiąże się z szybszą utratą składników mineralnych.
Po ten typ wody sięgnąć powinny również osoby, których zapotrzebowanie na składniki mineralne wynika z innych okoliczności: kobiety w ciąży, chorzy na osteoporozę, osoby na dietach. W sklepach dostępne są również wody mineralne dedykowane osobom z określonymi chorobami układu trawienia, mają specyficzny zapach i smak i z tego powodu nie cieszą się popularnością wśród pozostałych konsumentów.