Blog

Czy zdrowe jedzenie jest drogie?

Wiele osób, które chciałoby zmienić dietę na zdrowszą argumentuje, że zdrowe jedzenie jest drogie. Jest to szkodliwy i nieprawdziwy mit. Zdrowe jedzenie wcale nie musi być drogie, przeciwnie często pozwala na oszczędności w domowym budżecie. Należy zaznaczyć, że zdrowe jedzenie oznacza żywność z wyłączeniem wysoko przetworzonej. Fakt, w przeciwieństwie do wysoko przetworzonego jedzenia, wymaga poświęcenia większej ilości czasu na przygotowanie posiłków.

Które zdrowe jedzenie jest droższe?

Niemal wszystko. Jeśli zdecydujemy się na zdrowsze jedzenie z pewnością powinniśmy kupować jajka tzw. zerówki, są droższe od klatkowych o około 30%. Więcej zapłacimy również za mięso i jego przetwory. Droższe są wszystkie produkty z oznaczeniem ekologicznym.

Czy zdrowe jedzenie może być tańsze

Przygotowane w domu posiłki mogą być tańsze, niż te gotowe. Dodatkowo moda na niemarnowanie sprawia, że pozornie nieprzydatne pozostałości (np. natka rzodkiewki czy marchewki) mogą być wykorzystane do przygotowania kolejnego dania. Domowe pierogi przygotowane ze świeżych produktów i bez dodatku chemicznych konserwantów, są nie tylko zdrowsze niż gotowe ze sklepu, lecz równocześnie tańsze. No i ten smak – tego nie kupimy tanio w markecie. Podobnie sytuacja wygląda z porównaniem innych gotowych dań, z tymi przygotowanymi w domu.

Sposobem na pozyskanie zdrowych produktów jest samodzielna uprawa warzyw i owoców w przydomowych ogródkach, ogrodach działkowych, co znacząco obniża wydatki na zdrową żywność.

appdev