Superfoods
Superfoods to wspólny termin wykorzystywany dla oznaczenia nieprzetworzonej żywności posiadającej szczególnie korzystne działanie na zdrowie człowieka. W polskim tłumaczeniu najczęściej termin ten funkcjonuje jako superżywność.
Polskie superfoods
Nasiona konopii w dawnej Polsce stanowiły ważny składnik diety z uwagi na wysoką zawartość łatwo przyswajalnego białka, przy równoczesnej wówczas małej dostępności mięsa. Poza wysoką ilością białka nasiona te zawierają pełną kombinację kwasów Omega, wapnia, potasu, cynku i witamin z grupy B. Szczególnie nasionami konopnymi powinny zainteresować się osoby na diecie wegańskiej (dobre źródło białka i witamin z grupy B), osoby na diecie odchudzającej (niewielka ilość kalorii połączona z wysoką zawartością błonnika). Niewątpliwą zaletą wykorzystywania w domowej kuchni jest brak konieczności jakiejkolwiek obróbki – nasiona można wprost dodawać do wielu potraw: zup, sosów, farszy czy deserów.
Siemię lniane to absolutnie najcenniejszy polski superfoods. Te małe ziarenka zawierają doskonale przyswajalny zestaw kwasów Omega (3 i 6), witaminy: E, B1, B6, błonnik, magnez, kwas foliowy i żelazo. Siemię lniane polecane jest w szczególności osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego przebiegające z uszkodzeniem błony śluzowej – siemię doskonale ją uzupełnia i regeneruje. Innym wskazaniem do stosowania jest profilaktyka i terapia dolegliwości menopauzalnych, a w przypadku mężczyzn profilaktyka chorób prostaty. Dzięki zawartości mikroelementów wpływa wzmacniająco na włosy, skórę i paznokcie. To naprawdę superżywność, którą w dodatku bez trudu wykorzystać możemy w codziennej diecie poprzez dodawanie do potraw zmielonych ziaren, czy oleju lnianego.
Superfoods ze świata
Awokado to produkt zaliczany do superżywności. Status ten zawdzięcza dużej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin: E, A, K, błonnika, potasu, magnezu i kwasu foliowego. W dodatku wszystkie te cenne dla naszego zdrowia składniki są w formie zapewniającej pełne ich przyswojenie.
Chia to nasiona szałwii hiszpańskiej. Zyskały ogromną popularność i miano superfoods z powodu dużej zawartości kwasów Omega 3, żelaza, potasu i błonnika, a do tego większej ilości wapnia, niż zawiera mleko. Kwasy Omega 3 zawarte w tych małych nasionkach wspomagają pracę układu nerwowego a dodatkowo wpływają korzystnie na układ krążenia. Ich niewątpliwą zaletą jest również łatwość wykorzystania w domowej kuchni – mogą być dodawane do wielu posiłków, zarówno w stanie suchym, jak i napęczniałych dzięki moczeniu w mleku lub wodzie, ziarenek. Szczególną uwagę na tę superżywność powinny zwrócić osoby na diecie wegańskiej i chorujący na schorzenia układu krążenia.
Spirulina to mało znana mikroalga. Mimo, że jest mikro, to ma ogromy pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Zawiera bowiem trzykrotnie więcej białka, niż mięso przy czym również komplet aminokwasów. Dodatkowo w jej składzie znajduje się cenny dla zdrowia chlorofil i wiele minerałów, łatwo przyswajalne żelazo (więcej, niż w mięsie). Na ten składnik powinny zwrócić uwagę osoby stosujące różnorodne diety eliminacyjne, ponieważ może być stosowana w każdej z nich, jako cenne uzupełnienie składników odżywczych. Szczególnie polecana jest osobom odchudzającym się, gdyż zawiera aminokwas hamujący apetyt: fenyloalaninę. Spirulina polecana jest również osobom cierpiącym na anemię, gdyż wykazuje działanie krwiotwórcze. W kuchni wykorzystuje się sproszkowaną spirulinę, która może być dodawana do potraw. Można również korzystać z gotowych suplementów diety w postaci kapsułek.
Oczywiście powyżej wymienione zostały najważniejsze superfoods, jednak ich lista jest znacznie bogatsza.