Soja w zdrowej diecie
Soja to obecnie jeden z bardziej kontrowersyjnych produktów we współczesnej diecie. Mimo, że wiadomo o niej wiele, to wciąż budzi wiele emocji. Soja to warzywo strączkowe, tanie w produkcji, masowo uprawiane w USA, Azji i Europie. Zainteresowanie soją wzrasta wraz z popularnością diet roślinnych wykluczających, ponieważ cechuje ją duża zawartość białka. Dzięki temu może być efektywnym zamiennikiem dla mięsa. Kolejną cechą soi jest zawartość izoflawonów sojowych, które są bardzo podobne do żeńskich hormonów płciowych.
Fitoestrogeny: za i przeciw
Fitoestrogeny sojowe dzięki swojemu podobieństwu do żeńskich hormonów znajdują zastosowanie w wyrównywaniu niedoborów hormonalnych w okresie menopauzy kobiet. Dodatkowo liczne badania wskazują, że ma ona działanie protekcyjne w przypadku nowotworów piersi.
Soja jest również składnikiem pasz dla zwierząt hodowlanych, a jej składniki przenikają do mięsa. Powoduje to, że spożywane są przez dzieci, co zdaniem niektórych badaczy jest dla nich niekorzystne, bowiem zaburza ich rozwój płciowy.
Białko sojowe: za i przeciw
Białko sojowe dobrze jest dobrze przyswajane i stanowi dobry, lecz nie jedyny zamiennik białka zwierzęcego. Dlatego warto jeść soję z umiarem pamiętając, by korzystać również z innych źródeł białka.
Soja dla mężczyzn: za i przeciw
Badania wskazują, że mężczyźni mogą bez obaw jeść soję. Niebezpieczne dla ich zdrowia byłyby tylko bardzo duże, ponadprzeciętne ilości produktów sojowych.