Jedzenie a zdrowie
Jesteś tym, co jesz
Jesteś tym, co jesz. Tę maksymę często wygłaszają dietetycy, lekarze czy inni specjaliści zajmujący się wpływem jedzenia na stan naszego zdrowia. Składniki, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem stanowią dla nas najważniejsze źródło energii, materiałów budulcowych tkanek i mięśni, jak również mikroelementów pełniących w organizmie różnorodne funkcje regulacyjne. Wszystko to sprawia, że jedzenie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na stan naszego zdrowia.
Warto podkreślić, że nie istnieje jeden produkt spożywczy, który byłby w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania substancji. Z tego powodu kluczowe znaczenie w zdrowym odżywianiu ma właściwe komponowanie posiłków i unikanie produktów, których wpływ dla naszego organizmu jest niekorzystny. Ułatwieniem dla wszystkich, którzy chcą się odżywiać zdrowo jest stosowanie zasad żywienia. W Polsce opracowane zostały one przez Instytut Żywności i Żywienia, a ukierunkowane są na kontrolę zdrowego odżywania się. Ich podstawą jest Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.
Zasady zdrowego odżywiania
Jedną z zasad, którą powinniśmy kierować się w trosce o nasze zdrowie jest regularne spożywanie pięciu posiłków i picie dużej ilości wody. Kolejną zasadą jest jedzenie przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców, ze wskazaniem na zwiększenie ilości warzyw, o ile jest to możliwe. Należy przy tym pamiętać, by warzywa i owoce były jak najbardziej różnorodne. Drugim ważnym kryterium wyboru warzyw i owoców jest ich sezonowość – warto korzystać z tych, które występują lokalnie o określonych porach roku. Ważnym źródłem energii powinny być produkty zbożowe z pełnego ziarna – dostarczają nie tylko energii, lecz również składników mineralnych i błonnika. Mięso w diecie nie powinno być spożywane zbyt często, a jeśli już to powinno być ono chude. Poza mięsem dobrym źródłem białka są jaja, rośliny strączkowe czy ryby. Źródłem tłuszczu powinny być rośliny oleiste i orzechy. Kolejną zasadą żywienia, która ma realny wpływ na nasze zdrowie, jest unikanie spożywania cukru i dosalania potraw. Zamiast tego wskazuje się na możliwość regulowania smaku za pomocą ziół, przypraw czy zwiększenia liczby orzechów w diecie.
Zdrowa dieta to nie wszystko
Zdrowe odżywianie się jest bardzo ważne, ale może nie być wystarczające, by zachować zdrowie. Na zdrowy tryb życia poza zdrową dietą ma również wpływ aktywność fizyczna. Jej ważna rola została uwypuklona poprzez umieszczenie jej w podstawie Piramidy Żywienia. Rola ruchu jest nieoceniona, przede wszystkim z powodu zapobiegania otyłości, lecz również chorób układu krążenia czy cukrzycy. W trakcie wysiłku fizycznego zachodzi wiele skomplikowanych mechanizmów metabolicznych, które chronią nas przed zachorowaniem na tzw. choroby cywilizacyjne, na przykład cukrzycę.
Ważnym elementem dbania o dietę w aspekcie zdrowia jest regularne sprawdzanie masy ciała, a właściwie indeksu BMI, który pozwala na obiektywne stwierdzenie grozi nam nadwaga lub otyłość.
W trosce o zdrowie warto zadbać o zdrowe jedzenie. Zdrowe jedzenie oznacza dobrze zbilansowane posiłki, bez nadmiernej ilości konserwantów, wzmacniaczy smaku czy cukru.