Choroby żywieniowozależne
Jedzenie a zdrowie

Choroby żywieniowozależne

Zdrowe jedzenie, rozumiane jako właściwa dieta, jest podstawą zdrowia człowieka. Nieprawidłowy sposób odżywania może skutkować wieloma chorobami, które Instytut Żywności i Żywienia nazywa chorobami żywieniowozależnymi (dietozależnymi), a potocznie nazywane są także chorobami cywilizacyjnymi.

Cukrzyca typu II

Jej przyczyną jest zwiększony poziom glukozy we krwi z jednoczesną niemożnością jej zbicia mimo prawidłowego wyrzutu insuliny. Ten nieprawidłowy mechanizm metabolizmu spowodowany jest brakiem wrażliwości tkanek na działanie insuliny i wychwycenia przez nią zwiększonej ilości cukru we krwi. Cukrzyca typu II spowodowana jest w głównej mierze dietą bogatą w cukry proste i brakiem ruchu. Pierwszym sygnałem, że zagraża nam choroba jest otyłość brzuszna i podwyższony poziom glukozy na czczo. Choroba prowadzić może do wielu poważnych powikłań, jak utrata wzroku czy uszkodzenie nerwów obwodowych. Do profilaktyki zalicza się przede wszystkim zdrową dietę i ruch.

Choroby układu krążenia

Układ krążenia również może wykazywać różnego rodzaju dysfunkcje, na które wpływ ma nieprawidłowa dieta. W długim okresie czasu prowadzić mogą do wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób: nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Za występowanie tych schorzeń odpowiada dieta bogata w tłuszcze nasycone, spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa i sodu. W przypadku wystąpienia choroby stosuje się dietę ograniczającą spożycie tłuszczu, sodu i cukru.

Otyłość

Otyłość to swoisty wstęp do wielu chorób. Przyczyną otyłości jest oczywiście nadmierne spożywanie jedzenia, szczególnie żywności wysoko przetworzonej, bogatej w cukry proste. Otyłość to choroba, na którą cierpi coraz większy odsetek populacji, w tym również dzieci. Powoduje poważne problemy ze zdrowiem, ponieważ prowadzi do zaburzeń metabolicznych, zaburzeń krążenia i chorób układu trawiennego.

Zapobieganie chorobom dietozależnym

Profilaktyka chorób dietozależnych opiera się na bilansowaniu posiłków, unikaniu tzw. pustych kalorii i prowadzeniu aktywnego fizycznie życia. Przy czym aktywność fizyczna nie musi wiązać się z wyczynowym uprawianiem sportu – wystarczą regularne, w miarę szybkie spacery. Na zdrowie!