Wpływ żywności przetworzonej na zdrowie
Współcześnie nader często prowadzimy styl życia, który cechuje nadmiar obowiązków, wysoki poziom stresu, brak czasu. Wszystko to powoduje, że coraz częściej sięgamy po produkty gotowe do spożycia, które zostały poddane różnorodnym procesom przetwórczym. Do przygotowania produktów w domu wykorzystujemy produkty gotowe, lub częściowo przetworzone półprodukty. Czy są one bezpieczne dla naszego zdrowia? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony każdy dodatek do żywności musi być wcześniej przebadany i uzyskać zgodę na jego stosowanie w środkach spożywczych. Tym samym odpowiednie agendy państwowe odpowiadają za bezpieczeństwo żywności poprzez zezwolenie na stosowanie określonych do niej dodatków. Dodatki te pozwalają na przykład na dłuższe zachowanie świeżości i spożywane w niewielkiej ilości nie powodują zagrożenia dla naszego zdrowia. Problem zaczyna się, gdy dodatków tych spożywamy zbyt wiele, a do sytuacji takiej dochodzi, gdy żywność przetworzona stanowi dużą część diety.
Żywność przetworzona a wysoko przetworzona
Żywność przetworzona jest spożywana w każdym domu. Produkty przetworzone to wszystkie te, które nie występują w pierwotnej postaci w naturze, na przykład dżemy czy makarony. Do produkcji żywności przetworzonej stosuje się bardziej tradycyjne metody przetwarzania jak suszenie, homogenizowanie, zakwaszanie, itp. Obecnie występuje trend, zgodnie z którym należy znacznie ograniczyć ilość spożywanej żywności wysoko przetworzonej. Czym jednak różni się ona od żywności „tylko” przetworzonej? Żywność wysoko przetworzona produkowana jest w zakładach produkcyjnych, do jej wytworzenia wykorzystuje się dodatki, których nie stosuje się w domowym przetwórstwie. Dobrym przykładem takiej żywności są parówki – do ich produkcji wykorzystuje się różnego rodzaju dodatki, a ich samodzielne zrobienie w warunkach domowych nie jest możliwe.
Wpływ żywności wysoko przetworzonej na zdrowie
Jak wspomniano, dodatki stosowane w żywności wysoko przetworzonej są szkodliwe, jeśli spożywane są zbyt często. Odpowiadać mogą za wiele chorób autoimmunologicznych, chorób układu pokarmowego, a wiele z nich ma udowodnione działanie kancerogenne. Uważać trzeba na szkodliwy w nadmiarze azotyn sodu, na co zwraca uwagę konsumentom Insytut Żywności i Żywienia, wskazując w tym aspekcie na peklowane produkty mięsne.
Innym potencjalnie niebezpiecznym składnikiem żywności wysoko przetworzonej jest cukier. Niebezpieczeństwo związane z nadmiernym jego spożyciem spowodowane jest brakiem świadomości jego obecności w produktach wysoko przetworzonych. Tymczasem cukier jest obecny w wielu z nich, na przykład w ketchupie, gotowych sosach, zupach w proszku czy wędlinach. Nadmierna ilość cukru powoduje nadwagę i otyłość, z czym z kolei wiąże się wiele chorób.
Najlepszym sposobem na unikanie szkodliwych dla zdrowia dodatków do jedzenia, jest ograniczenie spożywania wysoko przetworzonego jedzenia na rzecz posiłków przygotowanych w domu. Warto o tym pamiętać.