Zdrowa dieta
Współczesna nauka i dietetyka oferują nam wiele różnorodnych diet. Celem niektórych z nich jest eliminacja określonych składników (dieta wegańska i wegetariańska), inne koncentrują się na ograniczeniu spożycia niepożądanych w zbyt dużych ilościach treści (dieta flexitariańska). Jeszcze inne mają na celu dostarczenie możliwie największej ilości określonego składnika (np. wysokobiałkowa dieta sportowców). Różnorodne są również przyczyny korzystania z diet. Niektórzy kierują się stanem swojego zdrowia, inni pobudkami humanitarnymi, a jeszcze inni szeroko pojętą ekologią. Czym zatem kierować się wybierając określony sposób żywienia? Jak jeść dobrze i zdrowo?
Uniwersalna dieta śródziemnomorska
Odpowiedzią na powyższe pytania może być dieta śródziemnomorska, która uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet. Uważa się, że sprzyja zachowaniu zdrowia i szczupłej sylwetki. Do jej głównych zasad należy niskie spożycie tłuszczów odzwierzęcych na rzecz oliwy z oliwek, jedzenie dużej ilości warzyw i owoców w połączeniu z produktami zbożowymi, małe spożycie mięsa i produktów mięsnych oraz średnia ilość mleka. W diecie tej występuje także średnia ilość alkoholu w postaci wina.
Dieta śródziemnomorska jest dietą lekkostrawną z powodu ograniczenia spożycia mięsa, a mieszkańcy greckich wysp, które są kolebką diety śródziemnomorskiej, cechuje duża aktywność fizyczna. Liczne badania dowiodły, że stosowanie tej diety sprzyja zachowaniu prawidłowej wagi ciała, zmniejsza zapadalność na choroby degeneracyjne układu nerwowego (Alzheimier, Parkinson), zapobiega występowaniu chorób układu krążenia i serca.
Dieta zalecana jest również dzieciom i kobietom w ciąży, ponieważ skutecznie zmniejsza ryzyko występowania alergii.
Dieta śródziemnomorska a choroby cywilizacyjne
Dzięki dużej ilości warzyw i owoców w diecie śródziemnomorskiej może ona być z powodzeniem stosowana jako profilaktyka zachorowań na choroby cywilizacyjne: cukrzycę typu II, nadciśnienie, otyłość, alergie. Jednak, by tak się stało należy przestrzegać kluczowych zasad diety i nie próbować dróg na skróty. Współcześnie obserwuje się bowiem trend polegający na stosowaniu diety śródziemnomorskiej z wykorzystaniem żywności wysoko przetworzonej. Sprzyja temu łatwa dostępność gotowych produktów w sklepach i szybki styl życia. Tymczasem zastąpienie świeżych, przygotowanych w domu posiłków ich wersją z półki sklepowej z pewnością przyczyni się do zniwelowania pozytywnych efektów tego sposobu odżywania się.