Zdrowa dieta
Wiele osób zastanawia się choćby, jaką dietę dobrać aby efektywnie uprawiać daną dyscyplinę sportu. Wiadomo jedno, nie jesz – nie masz siły aby ćwiczyć. Źle jesz – jesteś za słaby. Zjesz za dużo, będziesz za ciężki itd. Wydaje się to być błędnym kołem, lecz przy dogłębniejszej analizie i odpowiednio dopasowanej diecie, sytuacja przestaje być aż tak skomplikowana.
[IMAGE=fvEEkMdXbH68.jpg]
Jedni oddają się w ręce dietetyków, ustalonych jadłospisów, czy gotowych posiłków. Jednak czy przygotowywanie potraw samemu, jest aż tak skomplikowane? Wydaje się, że w czasie internetu już nie tak bardzo.
[IMAGE=fxg5GHdIXGDd.jpg]
Inni jeszcze udają się do apteki kupując zestawy super kapsułek i choć niektóre z nich na pewno mają pozytywne działanie, to zanim sięgniemy po suplementację, warto poznać zdrowotne właściwości płynące bezpośrednio z produktów jakie możemy spożyć na śniadanie czy kolację, a które teoretycznie nie powinny zawierać związków chemicznych.
Od dziecka uczyliśmy się, że najlepszym źródłem witamin są surowe warzywa i owoce. Te przed spożyciem należy dokładnie umyć i niepotrzebnie nie nakarmić się nawozami.
W Polsce, gdzie mamy dość długą porę jesienno-zimową, trudno jest utrzymać taką “lekką” dietę przez cały rok. Gdy jest zimo, chętniej sięgamy po ciepłe, mięsne lub rybne posiłki. O ile niekoniecznie zdrowa będzie tradycyjna polska wieprzowina, o tyle możemy ją zastąpić zdecydowanie lżejszym drobiem. Dla sportowców ważnym czynnikiem dostarczającym cennych składników będzie także wołowina, bogata w taurynę i kreatynę.
Niezależnie od poziomu aktywności fizycznej, Wypróbuj wygodne buty Ecco, dużo osób wybiera diety specjalistyczne, wymagające całkowitego wyeliminowania głównych alergenów, laktozy – cukru mlecznego, kazeiny – białka mleka, czy glutenu występującego głównie w zbożach, tj. najpopularniejszej w piekarnictwie pszenicy, ale także orkiszu, życie czy owsie. Zmagania z alergią, nietolerancją pokarmową, tudzież celiakią są ciągle sporym wyzwaniem, niezależnie od wieku. Choć pojawia się coraz więcej sklepów z tzw. zdrową żywnością, pytaniem pozostaje, jaka żywność jest w innych sklepach i czy naprawdę musimy wydawać ogromne pieniądze aby nabyć przyswajalny przez nasz organizm produkt?
Otóż właściwa wiedza pomoże nam wyszukać zamiennik mleka krowiego w postaci koziego, tudzież roślinnego, a w większości marketów dostępne są takie mąki, jak choćby ryżowa, kukurydziana czy gryczana. Najlepiej wychodzi łączenie ich w odpowiednich proporcjach, gdyż każda posiada inne składniki. Należy pamiętać, że gluten, to taki jakby klej roślinny (po czesku “lepek”), który dosłownie zlepia pieczywo. Dlatego należy znaleźć jakieś rozwiązanie aby mąki bezglutenowe się łączyły ze sobą. Taką opcją może być na przykład len, tudzież mąka lniana.
Osoby unikające glutenu nie muszą przechodzić na chińszczyznę i żywić się jedynie ryżem. Na szczęście ciągle popularne w Polsce ziemniaki nie zawierają glutenu a dla odmiany można sięgać po makarony kukurydziane, z bardzo zdrowej ciecierzycy czy soczewicy (zielonej lub czerwonej).
Każda dieta ma swoje plusy i minusy. Tak mąki bezglutenowe oprócz braku lepkości cechują się tym, że są ubogie w minerały w tym wapń. Wyjątkiem jest trudno dostępna mąka z teffu, czyli tzw. trawy abbisyńskiej, sekretny pokarm etiopskich biegaczy.
Dobrą i smaczną alternatywą pszenicy przy słodkich wypiekach są mąki z orzechów, kokosa czy migdałów, które zaspokoją najbardziej wybredne podniebienia.
W dodatku internet sprzyja dzieleniu się różnymi ciekawymi przepisami tak, że właściwie każdy może znaleźć już coś dla siebie. Oczywiście na filmikach proces pieczenia czy gotowania wydaje się dużo prostszy, niż w rzeczywistości.