Jedzenie a otyłość
Jedzenie a zdrowie

Jedzenie a otyłość

Zasadniczo z otyłością mamy do czynienia, gdy w organizmie nagromadzi się zbyt wiele (w stosunku do przyjętych norm) tłuszczu. Zanim dojdzie do otyłości, występuje nadwaga, czyli stan w którym tłuszczu jest zbyt wiele, lecz nie zagraża bezpośrednio zdrowiu. Na zbyt wysoką masę ciała wpływ mają dwa główne czynniki: uwarunkowania genetyczne i środowiskowe. O ile na pierwsze z nich mamy ograniczony wpływ, to czynniki środowiskowe mogą być z powodzeniem modyfikowane, gdyż należą do nich zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.

Czy to już otyłość?

Za otyłość, u której podstawy leżą czynniki środowiskowe, odpowiada niewłaściwa dieta. Dieta niezdrowa, czyli taka, w której znajduje się zbyt wiele cukrów prostych i tłuszczu odzwierzęcego. Spożywanie nadmiernej ilości pustych kalorii przy równoczesnym trybie życia uniemożliwiających ich spalenie to prosta droga do nadliczbowych kilogramów i związanych z nimi powikłań. Jak rozpoznać otyłość? Podstawową informacją, czy to już otyłość jest BMI – wskaźnik masy ciała, który jednak stosowany może być do oceny wagi wyłącznie u osób dorosłych. Z otyłością mamy do czynienia, gdy BMI wynosi 30 i więcej. Warto więc regularnie kontrolować swoje BMI, szczególnie gdy wskazuje ono na nadwagę, a więc etap poprzedzający otyłość.

Nadmierna waga jest niebezpieczna dla zdrowia i życia. Utrudnia społeczne funkcjonowanie, oraz jest przyczyną wielu kolejnych chorób: cukrzycy typu II, nadciśnienia, miażdżycy, które mogą prowadzić do śmierci.